Japan Genmaicha 1kg
towar niedostępny
Opis
Japońska herbata słynie na całym świecie ze swojego unikatowego smaku oraz niezwykłej jakości listków. Nieodłącznym elementem japońskiej kultury jest swoista pieczołowitość i przywiązanie do detali co przekłada się na każdą sferę życia, włącznie z uprawą i produkcją herbaty.
Herbata po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w Japonii poprzez buddyjskich mnichów, którzy na przełomie VIII i XIX wieku sprowadzili jej krzewy z Chin. Wiązało się to z intensywną wymianą kulturową w tym okresie. Dużo elementów chińskiej kultury zostało zaimportowanych przez Japończyków. Herbata szybko zyskała dużą popularność na cesarskim dworze, a co za tym idzie również wśród możnowładców i biurokracji. Japończycy, zainspirowani chińską ceremonią herbacianą stworzyli swój unikatowy rytuał, który w delikatnie zmienionej formie istnieje aż do dzisiaj.
Specyficzny klimat Japonii ma wyjątkowy wpływ na smak i aromat japońskich herbat. Duża ilość wilgoci i bliska obecność morza sprawiają, że japońskie herbaty zazwyczaj charakteryzują się dużą ilością morskich i roślinnych aromatów a pieczołowity proces produkcji powoduje, że napar jest pełen smaku pełności i bogactwa czyli umami. Japończycy zatrzymują proces oksydacji herbaty z użyciem pary wodnej, w przeciwieństwie do chińczyków, którzy prażą listki. Powoduje to intensyfikacje roślinnych i morskich aromatów.
Genmaicha z początku była herbatą tzw. niższych warstw społecznych. Tym, którzy nie byli w stanie zakupić pełnoprawnej herbaty zostało posiłkować się listkami uzupełnionymi wypełniaczami, w tym przypadku preparowanym i prażonym ryżem. Na przełomie wieków XIX i XX, gdy uprawa herbaty w Japonii została uprzemysłowiona, pozwoliło to na zwiększenie produkcji, a co za tym idzie na spadek jej ceny oraz większą dostępność. Nie przyczyniło się to jednak do spadku popularności genmaichy. Herbata ta na stałe zapisała się w japońskim kanonie herbaty ze względu na swój niecodzienny smak.
Genmaicha to herbata pochodząca z drugiego zbioru łączona z preparowanym i prażonym ryżem. Napar jest pełny i głęboki w smaku. Na pierwszym planie pojawiają się nuty prażonego ryżu z orzechowymi niuansami. W tle przewijają się lekkie, orzeźwiające, roślinne aromaty. Całość ma zbalansowany i łagodny charakter a dopełnia go całkowity brak goryczki.
W Japonii często genmaicha pita jest jako herbata poobiednia, znakomicie pomaga w trawieniu.
Profil:
Smak: pełny / wytrawny
Aromat: orzechowy / ryżowy / prażony
Moc:
Parzenie:
Skład: 100% zielona herbata
Dane techniczne
Kraj pochodzenia | Japonia |